Menu

I turniej Kół Gospodyń Wiejskich Południowej Wielkopolski w Russowie

I turniej Kół Gospodyń Wiejskich Południowej Wielkopolski w Russowie

 

Pierwszy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Południowej Wielkopolski został rozegrany przy skansenie obok dworku-muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie 15. września 2018 roku. Pomysłodawcą było Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, a organizacja turnieju była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Patronat nad imprezą objęli Wicemarszałek Województwa
Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. W turnieju mogły uczestniczyć koła, które posiadają osobowość prawną i działają jako stowarzyszenia, stąd Gminę Ostrów Wielkopolski reprezentowały trzy koła: z Czekanowa, Lewkowa oraz z Kwiatkowa. Koła rywalizowały w czterech konkurencjach: kulinarnej, literackiej, rękodzielniczej i sprawnościowej, zaś organizatorzy przewidzieli nagrody za wygranie
każdej konkurencji oraz za trzy miejsca na podium za wygranie całego turnieju. W zmaganiach turniejowych wzięło udział 15. kół gospodyń z terenu południowej Wielkopolski. Konkurencja kulinarna polegała na przygotowaniu potraw opartych na tradycyjnych przepisach regionalnych wykonanych z pyr, czyli z ziemniaków oraz z korbola, czyli z dyni. Ocenie podlegał smak potraw, estetyka prezentacji oraz wierność tradycji kulinarnej regionu. Konkurencja literacka polegała na prezentacji wiersza o swojej miejscowości. Ocenie podlegała oryginalność tekstu, sposób charakterystyki swojego miejsca na ziemi oraz sposób przedstawienia wiersza. W konkurencji rękodzielniczej przedstawicielka koła musiała na miejscu wykonać wycinaną, pergaminową firankę- zazdrostkę, a ocenie podlegała estetyka wykonania oraz wykorzystanie wzornictwa regionalnego. W konkurencji sprawnościowej przedstawicielki koła miały za zadanie obrać marchewkę, ziemniaki i poszatkować kapustę, a liczył się czas i dokładność. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Czekanowie reprezentowało osiem pań. W kategorii kulinarnej panie przygotowały do degustacji: zupę ziemniaczaną z pietruszką, kolendrą i bazylią, kluski żelazne z boczkiem i cebulą, kapustę zasmażaną z boczkiem, kompot dyniowy i sernik z dynią oraz nalewki: cytrynową i wiśniową. W kategorii literackiej koło przedstawiło wiersz Teresy Stodolnej "Obrazki z kroniki". Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Lewkowie pojechało rywalizować w silnej grupie siedmiu pań. Wśród przysmaków znalazły się: zupa dyniowa z grzankami, sałatka ziemniaczana, kopytka z kwaszoną kapustą, na słodko deserki dyniowe i muffiny dyniowe oraz kompot z dyni i nalewka orzechowa. W kategorii literackiej wystąpiła Stefania Kątna z wierszem pt."Mój Lewków". Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Kwiatkowie przybyło na turniej w grupie siedmiu pań. Potrawami kuchni wielkopolskiej, które zachwyciły jury, były: krem dyniowy z posypką dyniową lub z boczkiem; kotleciki ziemniaczane ze smażonym boczkiem, cebulką, koperkiem i kwaśną śmietaną, puree dyniowe oraz nalewki porzeczkowa i brzoskwiniowa. W kategorii literackiej Barbara Gruszka- Stodolna przedstawiła wiersz "Nasze miejsce", a stoisko koła dekorował ilustrujący wiersz obraz przedstawiający kaplicę w Kwiatkowie autorstwa p.Bukowskiego z 2004 roku. Czas pomiędzy konkurencjami wypełniały występy zespołów ludowych kultywujących wielkopolskie tradycje taneczne i wokalne, a zatańczyli i zaśpiewali: Łagiewniczanie, Głogowianie, Snutki oraz Kapela z Kociny. Ogromny sukces odniosły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kwiatkowie, które zdobyły I miejsce w konkurencji kulinarnej. Przychylność jurorów zdobyły serwując pyszne dania z dyni i ziemniaków, które pięknie wyglądały i jeszcze smakowiciej pachniały. Koło otrzymało dyplom, zestawy upominkowe oraz sprzęt AGD. Nagrodę w konkurencji literackiej zdobyły panie z Bukownicy, w konkurencji rękodzielniczej panie z Jaraczewa, zaś w konkurencji
sprawnościowej panie z KGW w Starej Obrze. Miejsce I w całym turnieju zajęły panie z koła w Starej Obrze, miejsce II przypadło paniom w Żdżarach, zaś równie zaszczytne III miejsce zajęły panie z Głogowej. Podczas zmagań turniejowych paniom z kół gospodyń towarzyszyła Magdalena Telega z Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich, która odpowiadała za sprawozdanie i dokumentację fotograficzną. Wyjazd pań do Russowa i reprezentowanie Gminy Ostrów Wlkp. był możliwy dzięki przychylności władz Gminy Ostrów Wlkp.

 

 

Magdalena Telega

 

Ostatnio zmienianyśroda, 19 wrzesień 2018 07:41

Komentarze   

0 #2 Darren 2018-11-06 03:57
I see you don't monetize your website, don't waste your traffic,
you can earn extra bucks every month. You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle:
boorfe's tips monetize your website

Feel free to surf to my weblog :: BestVirginia: https://MightyLorrie.blogspot.co.uk
Cytować
0 #1 Layla 2018-11-06 03:34
I see you don't monetize your site, don't waste your traffic, you
can earn additional bucks every month. You can use the best
adsense alternative for any type of website (they approve all websites),
for more info simply search in gooogle: boorfe's tips
monetize your website

Feel free to surf to my web page ... BestGudrun: https://MightyKelli.blogspot.co.uk
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas