Menu

Wiedzą co jedzą

Wiedzą co jedzą

 

Takich śniadań jak w przedszkolu w Czekanowie może pozazdrościć chyba każdy. Nie dość, że są zdrowe i wyjątkowo smaczne, to jeszcze przygotowywane w dużej mierze przez…najmłodszych. Przedszkolne menu tworzą dzieci wraz z pracownikami placówki i rodzicami. Dlaczego?


- To efekt ubiegłorocznych obserwacji. Zbyt dużo jedzenia marnowało się. Różnie bywało z trafianiem w kulinarne gusta dzieci. Stąd pomysł na przedszkolny program „ Wiem, co jem.” – mówi Wioletta Drygała, dyrektora Publicznego Przedszkola w Czekanowie.
I tak od września, raz w miesiącu dzieci będą przygotowywać menu na dany dzień. Idea programu jest taka, by przybliżyć dzieciom walory zdrowego jedzenia, zachęcić do jedzenia warzyw i owoców. Każde śniadanie w przedszkolu przypomina trochę szwedzki stół. Dzieci na stoliki otrzymują m.in.: wędliny (wybór zawsze pada na te o bardzo dobrej jakości, najlepiej bez konserwantów), świeżo pieczony chleb oraz bułki na zakwasie ( co ciekawe pieczywo wypiekane jest w przedszkolu). Sezonowe warzywa i owoce to podstawa każdego posiłku. Dzieci przygotowują również warzywne sałatki, a ostatnio ich specjalnością są śliwkowe powidła i konfitura z jabłek. Palce lizać! Równie pysznie w wykonaniu dzieci smakuje tortilla.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłu i zaangażowania dzieci, nauczycieli, dyrekcji i oczywiście pani Joli, przedszkolnej kucharki. Inicjatywa godna naśladowania. Program, który łączy w sobie dwa w jednym. Z jednej strony uczy zdrowych nawyków żywieniowych, a to dziś bezcenna nauka, z drugiej strony rozwija kulinarne pasje. – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.
Swój wkład w program „Wiem co jem” mają także rodzice. Do specjalnej skrzynki pomysłów kulinarnych mogą wrzucać swoje propozycje dań, oczywiście zdrowych. Raz w miesiącu, dzieci losują potrawę.
Do przedszkola w Czekanowie chodzi prawie 60 dzieci, w wieku od 2,5 do 6 lat. Placówka ma w sumie 3 oddziały. Obiekt niedawno przeszedł remont. Sale, korytarze, klatka schodowa i toalety nabrały nowego blasku. Pieniądze na remont pochodziły z budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas